Yürüyüş yapmak zayıflatır mı?

Blog Figure

Kilo vermek isteyen bireyler öncelikle bir beslenme uzmanından destek aldıktan sonra, diyetlerine uyarken aynı zamanda fiziksel aktivitelerini de arttırmalıdır. Çünkü diyet ve spor ikilisi beraber uygulandığında sağlıklı bir zayıflama sağlanabilmektedir. Gün içerisinde diyetlerine uyan bireyler çeşitli fiziksel aktiviteler ile de uğraşmaktadır. Ancak spor salonlarından sıkılan ya da spor yapmaya vakit bulamayan bireyler sıklıkla yürüyüş yaparak fiziksel aktivitesini arttırmaktadır.  

Gün içerisinde yoğun iş temposunda zaten oldukça sedanter bir yaşam tarzı olan bireyler akşam yemeğinden sonra akşam yürüyüşü zayıflatır mı düşüncesiyle yürüyüşe çıkmaktadır. Yürüyüş tek başına zayıflamanızı sağlamamaktadır ancak az az ve sık sık beslenen diyet yapan bireyler yürüyüş ile birlikte kalori yakımı sonucunda kilo verebilirler. Dünya Sağlık Örgütü günlük en az 30 dk haftalık 150 dk orta şiddetteki bir yürüyüşün sağlıklı bir yaşam yeterli olabileceğini söylemektedir. Bu öneriden yola çıkarak zayıflamak isteyen bireylerin biraz daha yürüyüş temposunu ve zamanını arttırarak kilo vermesini hızlandırabilirler. Spor salonuna giden bireyler ise koşu bandında yürüme ile aynı etkiyi görebilirler. 

Yürüyüşün kilo verdirmesi için yediklerinize dikkat edip, yürüyüş temponuzu ve yürüyüş saatinizi vücudunuza göre ayarlamalısınız. Kendinize rotalar belirleyip her gün hedefler koymalısınız. Doğru ayakkabı ve terlemeye bağlı mineral ve su kaybınız için yanınızda mutlaka su bulundurmalısınız. 

sabah yürüyüşü zayıflatır mı akşam yürüyüşü zayıflatır mı koşu bandı zayıflatır mı spor yapmak kilo verme