Üzüm pekmezi kilo aldırır mı?

Üzüm pekmezi kilo yapar mı yoksa zayıflatır mı birlikte inceleyelim. Pekmez çeşitli meyvelerin öncelikle ezilip sonrasında kaynatılmasıyla elde edilen bir besin maddesidir.
Blog Figure

Pekmez çeşitli meyvelerin öncelikle ezilip sonrasında kaynatılmasıyla elde edilen bir besin maddesidir. Pekmez denilince akla ilk gelen üzüm pekmezi olurken bununla birlikte bireylerin keçiboynuzu pekmezi, dut pekmezi, incir pekmezi gibi birçok pekmez tüketebilmektedir. Tadındaki hafiflik ve tüketim kolaylığı ile en çok üzüm pekmezi tercih edilmektedir. 

Günlük beslenmenizde porsiyon ölçüsü göz önünde bulundurarak pekmezi doğru zamanda ve doğru şekilde tüketmenizde kilo vermenize yardımcı olurken tatlı krizlerinin önüne de geçebilmektedir. Örneğin sabah kahvaltıda tüketebileceğiniz 1 tatlı kaşığı üzüm pekmezi gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz enerjinin karşılanmasına yardımcı olurken demir, potasyum ve magnezyum gereksinmenizin karşılanmasına da yardımcı olmaktadır. Özellikle siyah üzüm pekmezi demir eksikliği anemisi olan bireylerde sabah aç karnına 1 kaşık pekmez tüketimi önerilmektedir. Üzüm pekmezi ayrıca kalp damar hastalıklarında, karaciğer hastalıklarında da çok güçlü bir antioksidan olmasıyla tüketilmelidir. İştah açıcı özelliği sayesinde ise iştah problemi yaşayan çocuklara üzüm pekmezi tükettirilmelidir. 

Üzüm pekmezi zayıflatır mı ?

Üzüm pekmezi saf karbonhidrat olarak değerlendirilebilir. Tüketim şekillerine göre de kalori miktarı da farklılık gösterebilmektedir. Örneğin 1 yemek kaşığı (15 g) üzüm pekmezi 62 kalori’dir. Ancak üzüm pekmezini tüketirken tahin pekmez ikili olarak tüketilirse kalori miktarı artmaktadır. Üzüm pekmezini tariflerinizde rafine şeker yerine doğal bir tat ve lezzet verici olarak kullanabilirsiniz. Bu kısımda dikkat edilecek en önemli husus üzüm pekmezinin miktarıdır. Üzüm pekmez kilo aldırır mı sorusuna birçok faydası olsa da  fazla tüketimi kilo alımına sebep olabilmektedir. 

üzüm pekmezi tahin