Elma zayıflatır mı?

Blog Figure

Elma bireylerin en çok sevdiği sağlık deposu olan meyvelerden bir tanesidir. İçeriğindeki yüksek pektin içeriği, C vitamini birçok antioksidan bakımından zengindir. Birçok çeşit ve renkteki elmaları tüketirken kabuklu tüketmeniz önem arz etmektedir. Çünkü kabuklu tüketimi vücudunuza alacağınız lif miktarını arttırmaktadır. Bu yüksek lif sayesinde kabızlık gibi şikayetlerinizi giderdiğini göreceksiniz. 

Elma kilo aldırır mı ?

Elma zayıflatır mı sorusuna cevap olarak tek başına sadece elma yiyerek zayıflamanız mümkün değilken içerisinde meyve şeker fruktoz barındırmasına rağmen düşük glisemik indeksi sayesinde tatlı krizlerinizi önler, zayıflamaya yardımcı olur. 

Elma ayrıca yüksek potasyum içeriği ile kalp damar hastalıklarına karşı da koruyucu etki göstermektedir. 1 adet yeşil elma yaklaşık 45 kalori iken 1 adet kırmızı elma 50 kaloridir. Diyette yeşil ya da kırmızı elmanın porsiyon ölçüsü bakımında çok büyük bir farkı bulunmamaktadır. Zayıflama diyetlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli şey meyvenin suyu yerine kendisini tüketmenizdir. Çünkü örneğin elma suyunun glisemik değeri  50 iken yeşil ya da kırmızı elmanın glisemik indeksi 38 dir. Bu değer kan şekerini yükseltme hızını göstermektedir.  Bu nedenle  zayıflama diyeti uygulayan bireyler kan şekerini hızlı yükseltmeyen uzun süreli tokluk hissi sağlaması açısından elmanın suyu yerine kendisni tüketmelidir. 

elma kilo yapar mı elma kilo aldırır mı elma çayı elma suyu yeşil elma diyeti