Elma sirkesi zayıflatır mı?

Elma suyunun fermente edilmesiyle elde edilen doğal elma sirkesi mikrobiyota sağlığı açısından da adından sıkça söz ettirmektedir Elma sirkesi zayıflatıyor mu sorusu ise en çok merak edilenler..
Blog Figure

Bireyler sıklıkla salatalarında, yemeklerinde ve soslarında sirke tercihlerinin başında elma sirkesi gelmektedir. Çok uzun yıllardır alternatif tıpta da oldukça yaygın kullanılan elma sirkesi, elma suyunun fermente edilmesiyle meydana gelmektedir. Günümüzde ise elma sirkesi diyet yapan bireylerin sıklıkla diyetlerinde yer verdiği önemli bir besin maddesidir. Çünkü sabah aç karnına tüketilen 1 yemek kaşığı elma sirkesi açlık mekanizmasında oldukça etkilidir. Kan şekeri regülasyonu sağlayarak bireylerin uzun süreli açlıkları sonucunda tatlı krizlerinin önüne geçmektedir. Başlıca sindirim sistemi problemlerinin giderilmesinde, mide asit seviyesini dengeleme,  cildi ve hücre yenilemesinin yanı sıra uzun süreli tokluk hissi sağlamaktadır. 

Elma suyunun fermente edilmesiyle elde edilen doğal elma sirkesi mikrobiyota sağlığı açısından da adından sıkça söz ettirmektedir. Bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerin sayısını arttırırken kabızlık gibi problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. 

Literatürde  organik elma sirkesi ile yapılan bir çalışmada günde düzenli olarak 2 yemek kaşığı elma sirkesi tüketen grubun elma sirkesi tüketmeyen kontrol grubuna göre düzenli kilo verdiği gözlemlenmiştir. 

Tüm bu veriler elma sirkesinin zayıflamaya yardımcı olduğunu ancak tek başına mucize bir besin olmadığını göstermektedir. Elma sirkesinin zayıflamaya yardımcı olması için porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi yeterli ve dengeli beslenmenin yanında fiziksel aktivitenizi de arttırmanız gerekmektedir. Böylece elma sirkesi  yağ yakıcı özelliği sayesinde kilo vermenize yardımcı olacaktır.  

doğal elma sirkesi organik elma sirkesi elma sirkesi elma sirkesi diyeti