Chia tohumu zayıflatır mı?

Chia tohumu zayıflatır mı yoksa kilo mu aldırır birlikte inceleyelim. Chia ile zayıflamanın yanında bağışıklık sistemi güçlendirici, kalsiyum içeriği sayesinde kemik ve diş sağlığının korunmasında da oldukça etkilidir.
Blog Figure

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren chia tohumu akıllara chia tohumu zayıflatır mı? sorusunu getirmektedir. Ancak kilo vermeye tek bir besine bağlamanın yanlış olduğunu kilo verme sürecinin yeterli ve dengeli beslenmenin yanında fiziksel aktivitenin artmasına bağlı olarak gerçekleltiğini biliyoruz. Chia tohumu tek başına zayıflatır demek ne kadar yanlışsa zayıflatmaz demek de o kadar yanlış. Bazı besin maddeleri kilo verme hızını arttırdığı ve kilo vermeye yardımcı olarak bilinmektedir. Bunlardan bir tanesi de chia tohumu. Chia tohumu zengin besin değeri sayesinde B1, B2, B3 vitaminleri, potasyum, çinko ve lif bakımından zengindir. 

Chia tohumu tüketilmesi sonucunda mide ve bağırsakta en kolay anlatımı ile yapısı gereği şişerek mide hacmini kaplamaktadır. Ayrıca yüksek lifli içeriği sayesinde uzun süreli tokluk hissi sağlayarak açlık ve tatlı krizlerinin önüne geçmektedir. Kan şekeri regülasyonu sağlamaktadır.

Chia tohumu zayıflamanın yanında bağışıklık sistemi güçlendirici, kalsiyum içeriği sayesinde kemik ve diş sağlığının korunmasında da oldukça etkilidir. Herhangi bir kronik hastalığınıza bağlı olarak doktorunuzun bir kısıtlaması yoksa kokusuz ve nötr tattaki chia tohumunu yemeklerinize, salatalarınıza ekleyebilirsiniz. 1 kase yoğurt içerisine 1 tatlı kaşığı chia tohumu ekleyip sağlıklı bir ara öğün tercih edebilirsiniz. 

chia tohumu chia tohumu ile zayıflama chia tohumu diyeti chia tohumu ile zayıflayanlar