Ayva zayıflatır mı?

Ayva kilo yapar mı, kilo aldırır mı yok zayıflatır mı ? Gelin birlikte cevaplayalım; bu konu ile ilgili yapılan bir çalışma da ayvanın gece körlüğüne, cilt sağlığına iyi geldiği öne sürülmüştür.
Blog Figure

Özellikle kış mevsiminde sıklıkla karşılaştığımız ve en çok tercih edilen meyve olan ayva kanserden korumada, bağışıklık güçlendirmede, vücuttaki fazla suyu atmada, düşük kalori miktarı ile zayıflama diyetlerinde de kullanılmaktadır. Bir elma türevi olarak bilinen ayva aslında faydaları bakımından fonksiyonel bir meyvedir. İçerisinde bol miktarda A, B ve C vitamini içerir. Yüksek lifli yapısı sayesinde hem kabızlık problemlerinin giderilmesinde hem de mide rahatsızlıklarında sıklıkla kullanılan bir meyvedir. Bu sayede kilo kontrolüne yardımcıdır. Ama unutulmamalıdır ki tek başına mucize bir besin yoktur. Diyet ve sporunuza ilave ederek vücudunuz için gerekli enerji ve vitamin mineral gereksiniminde porsiyon ölçüsü göz önünde bulundurarak ayva tüketmelisiniz.

Ayrıca ayvanın çiğ olarak tüketilmesi zayıflama diyetlerinde önerdiğimiz bir tüketim şeklidir. Ancak ayva çoğunlukla şeker eklenerek reçel haline gelmektedir. Ayvanın zayıflama diyetinde çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ayva ile ilgili yapılan bir çalışma da ayvanın gece körlüğünü önlediği öne sürülmüştür. Ayva cilt sağlığına da çok iyi gelmektedir. Hücre yenilenmesi ve onarımı sağlayan ayva yüksek seviyede antioksidan içeriğe sahiptir. 100 gr ayva sadece 45 kkal’dir. 1 su bardağı ayva suyu ise 90 kkal’dir. Bu nedenle ayva suyu yerine ayvanın kendisini tüketmeniz gerekmektedir. Meyvenin kendisi düşük glisemik indekse sahiptir bu nedenle uzun süreli tokluk hissi sağlar tatlı krizlerinizin önüne geçer. 

ayva ayva suyu ayva kilo yapar mı ayva detoksu ayvanın faydaları