Ayran zayıflatır mı?

Ayran zayıflatır mı yoksa ayran kilo aldırır mı gelin birlikte inceleyelim. Ayran yoğurt içerisine su katılmasıyla elde edilen Türk kültüründe oldukça fazla tüketilen bir içecektir.
Blog Figure

Ayran yoğurt içerisine su katılmasıyla elde edilen Türk kültüründe oldukça fazla tüketilen bir içecektir. Ayran içerdiği başta protein olmak üzere birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bu zengin besin içeriği sayesinde vücut fonksiyonlarını olumlu etkiler sağlığın korunmasında etkin rol oynar. Sağlık açısından birçok yararı bulunan ayran aynı zamanda kilo kontrolünde de önemli bir yere sahiptir. Yüksek kalsiyum içeriği sayesinde kemik ve diş sağlığını korur. B vitaminleri içeriği sayesinde sindirim ve sinir sistemi sağlığının korunmasında da etkilidir. İçerisinde yer alan magnezyum ve potasyum sayesinde tansiyon regülasyonunda görev alır.

Ayranın faydaları nereler ?

Ayranın faydaları vücudumuz için birçok yerde önemlidir. Zayıflama diyetlerinde sıklıkla yer verilen ayran vücut metabolizma hızının artmasını sağlayarak zayıflamanıza yardımcı olur. Ancak zayıflama diyetlerinde unutulmamalıdır ki mucize bir besin yoktur. Tek başına ayran zayıflatmaz. Ancak yeterli ve dengeli bir beslenme listeniz ve artmış fiziksel aktivitenizde kullanımı sayesinde zayıflama sürecini hızlandırır. Ayran tüketiminde kilo kontrolü açısında yağsız ve tuzsuz ayran tüketmelisiniz.  Ayrıca hazır yoğurt yerine ev yoğurduyla yapılan ayran da zayıflamanız açısından daha etkili olacaktır. Piyasada birçok markanın ayranı bulunmaktadır. Genel ölçüsü 1 su bardağı (200 ml) olarak tüketim yapabilirsiniz. Ayranın porsiyon ölçüsü 2 su bardağı olarak baz alabilirsiniz. 1 su bardağı ayran yaklaşık 60 kkal ve 3 gram protein içermektedir. Piyasada birçok markanın ayranı bulunmaktadır. Genel ölçüsü 1 su bardağı (200 ml) olarak tüketim yapabilirsiniz. 

ayran diyeti ayran ayran kilo aldırır mı